Creatieve FUJIFILM voor fotografie en filmsimulaties

Preview Dré de Man – FUJIFILM X-T30 III: spelen met filmsimulaties

Redactie digifoto Starter 432

In DIGIFOTO Pro 5.2025

In DIGIFOTO Pro 5.2025 test Dré de Man de nieuwe FUJIFILM X-T30 III. Een compacte APS-C systeemcamera die eruitziet als een kleine spiegelreflex, maar van binnen helemaal “typisch Fuji” is. Dré stelt vooral één vraag: voor wie is deze camera bedoeld?

De camera is niet in de eerste plaats voor de serieuze videograaf, wél voor de fotograaf die graag creatief met filmsimulaties en JPEG aan de slag gaat.

Wat voor camera is de FUJIFILM X-T30 III?

De FUJIFILM X-T30 III heeft een APS-C sensor: kleiner dan fullframe, maar veel groter dan een smartphone- of compactcamera. Dat geeft je mooie beeldkwaliteit, goede controle over scherptediepte en nog steeds een compacte body.

Qua uiterlijk voelt hij als een klassieke camera met draaischakelaars. Van binnen vind je een vertrouwde 26 megapixel X-Trans CMOS 4 BSI-sensor. Die staat bekend om mooie kleur, goede ruisprestaties bij weinig licht en een netjes dynamisch bereik (details in zowel schaduw als hooglicht).

De autofocus heeft onderwerpdetectie: de camera kan ogen, gezichten en andere onderwerpen herkennen en volgen. In combinatie met de burst-mogelijkheden en elektronische sluiter kun je snel achter elkaar fotograferen.

Filmsimulaties centraal

Opvallend is de gewijzigde draaischakelaar linksboven. Geen klassieke PASM-stand meer (Program, Aperture, Shutter, Manual), maar directe toegang tot Fuji’s uitgebreide filmsimulatie-wereld:
Provia, Velvia, Classic Chrome, Reala Ace, ACROS, Nostalgic Neg. en meer.

Filmsimulaties zijn kleur- en contrastprofielen die je foto een bepaalde “filmlook” geven, geïnspireerd op analoge films. Ideaal voor wie vooral in JPEG werkt en de camera als creatieve kleurmachine inzet. Je ziet al tijdens het fotograferen welke sfeer je beeld krijgt, zonder eerst uitgebreid te hoeven nabewerken.

En hoe zit het met video?

Video kan zeker met de FUJIFIL, X-T30 III:

  • 4K-video
  • 10-bit
  • F-Log (vlak profiel voor later kleuren in de montage)
  • mogelijkheid tot externe ProRes RAW-opname

Maar: de bediening en de manier waarop functies zijn ingestoken laten zien dat fotografie hier duidelijk op één staat. Wie echt diep in video wil duiken, kan beter naar een ander FUJIFILM-model kijken. Ben je vooral fotograaf, maak je af en toe serieuze video én wil je spelen met filmsimulaties, dan is het een mooie bonus.

Wat lees je in “Review FUJIFILM X-T30 III – Liever filmsimulaties dan filmen” van Dré de Man in DIGIFOTO Pro 5.2025?

  • Hoe de nieuwe filmsimulatie-knop werkt
    En wat je er creatief mee kunt doen als je vooral in JPEG fotografeert.
  • Wat de 26 MP X-Trans-sensor presteert
    Qua kleur, ruis en dynamisch bereik in de praktijk.
  • Sterke en zwakke punten van AF, burst en elektronische sluiter
    Wanneer de X-T30 III goed meekomt – en waar de grenzen liggen.
  • Hoe bruikbaar de videomogelijkheden zijn
    4K, 10-bit, F-Log en externe opname: wat kun je ermee, ondanks de minder directe bediening?
  • Voor wie de X-T30 III wél ideaal is
    En in welke gevallen je beter naar een ander FUJIFILM X-model kunt kijken.

Twijfel je of een compacte APS-C Fuji met sterke filmsimulaties bij jouw manier van fotograferen past? In DIGIFOTO Pro 5.2025 helpt Dré de Man je die keuze maken met zijn review van de FUJIFILM X-T30 III.

Over Dré de Man

Dré de Man is een Nederlandse fotograaf, docent en schrijver met een grote passie voor de technische kant van fotografie. Hij staat bekend als expert op het gebied van objectieven (lenzen), optica (hoe licht door lenzen gaat) en beeldkwaliteit. 

Hij schreef onder andere het boek “Focus op Fotografie: Objectieven”. In dat boek legt hij uit hoe verschillende lenzen zich gedragen, wat ze doen met scherpte, vervorming, bokeh (onscherpe achtergrond) en hoe je daar in de praktijk creatief mee kunt werken. 
Zijn kracht is dat hij complexe techniek begrijpelijk maakt, met voorbeelden die je zelf kunt uitproberen. 

Naast zijn boeken is Dré de Man ambassadeur in de fotografiecommunity. Hij levert regelmatig bijdragen aan DIGIFOTO Pro, waar hij camera’s, objectieven en nieuwe technologie test en bespreekt. Zijn artikelen combineren technische diepgang met praktische toepasbaarheid – daardoor zijn ze interessant voor zowel gevorderde fotografen als ambitieuze beginners die meer willen leren. 

Daarnaast treedt De Man op als spreker bij fotofestivals en in workshops. Zijn lezingen en cursussen hebben een sterke educatieve insteek: inzicht geven in het waarom achter beeldkwaliteit en techniek. Met zijn brede ervaring als fotograaf, auteur en docent slaat hij een brug tussen theorie en praktijk en helpt hij fotografen bewuster met hun materiaal om te gaan – of dat nu bij fotografie of bij filmen met meerdere camera’s is.

Afbeelding: Dré de Man in beeld

Dré de Man

DIGIFOTO Pro 5.2025 ligt in de winkel én is digitaal verkrijgbaar via de website van DIGIFOTO Pro. 

Wil je geen editie missen? Neem dan een abonnement en blijf op de hoogte van alle nieuwe edities. 

Bio & Carrière-informatie – Dré de Man

Naam / Locatie

Dré de Man – Nederland 

Genres & Stijl

Techniekgedreven fotografie en schrijfwerk: objectieven, optica, camera-tests; daarnaast praktijkgericht (reportage/hybride) en didactisch 

Opleiding & Achtergrond

Studeerde Nederlands en volgde een fotografie-opleiding (Academie voor fotografie en audiovisuele vormgeving Hans Götze). Verdiepte zich later in exacte vakken en werkte in IT (DBA/programmeren, hoofdredacteur IT-vakbladen). Startte in 1986 als journalist; sinds 2008 zelfstandig journalist/fotograaf/auteur 

Bekend van

Auteur van Focus op Fotografie: Objectieven (Van Duuren Media) en diverse titels onder het imprint dr3book; vaste tester/schrijver voor DIGIFOTO Pro (artikelen, (p)reviews en gear-reviews) 

Workshops & Optredens

Geeft presentaties/workshops en deelt technische expertise over optica, kleurmanagement en camera-techniek; regelmatig te gast in interviews, previews en gear-discussies binnen de fotografiecommunity 

Tentoonstellingen & Publicaties

Publiceert o.a. via DIGIFOTO Pro (magazine en website) diepgaande testartikelen en reviews (lens- en cameratechniek); schreef eerder voor de wetenschapsbijlage van NRC over digitale fotografie 

Boeken & Materialen

Focus op Fotografie: Objectieven (Van Duuren Media)  

Diverse eigen uitgaven (o.a. Nikon Z-boeken) via imprint dr3book 

Stijl & Thematiek

Nuchter, meetbaar en didactisch: van MTF/optische prestaties en dynamiek tot een praktische vertaling in beeldkwaliteit en workflow; nadruk op lensconstructie, optische eigenschappen en hybride gear-toepassingen 

Online & Socials

Website/portfolio & boeken: dredeman.com

Bijdragen op: digifotopro.nl/dre-de-man

afbeelding van wouter.clipboardmedia_118913

Redactie digifoto Starter | Redacteur

Bekijk alle artikelen van Redactie